Boy kilo endeksi. İdeal kilonuz kaç olmalı?

Boy kilo endeksi hesaplama

Beden kitle indeksiniz (BKİ) ; vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanıyor. İdeal ağırlık ise ulaşılmak istenen BKİ’nin, boy uzunluğunun karesi ile çarpılmasıyla elde ediliyor.

Zayıflık ve şişmanlık enerji dengesizliği sorunlarıdır. İnsan harcadığı kadar enerji alırsa, vücut ağırlığını dengede tutar. Alınan enerji harcanan enerjiden çok olursa, fazladan tüketilen besin öğeleri yağa dönüşerek vücutta birikir ve şişmanlık oluşur. Alınan enerji harcanandan az olursa, vücutta biriken yağ harcanır ve zayıflık oluşur.

Enerji ihtiyacı, kişinin boyu, vücut ağırlığı, yaşı, cinsiyeti ve fiziksel aktivitesine göre hesaplanmalıdır. Şişmanlığın ölçülmesinde boy ve ağırlık ölçüleri kullanılarak çeşitli formüller geliştirilmiştir. Günümüzde en geçerli olan ölçüm beden kitle indeksidir (BKİ). BKİ; vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. BKİ nizi hesaplayarak ideal ağırlığınızı bulabilirsiniz.

Boyunuza göre kilonuz normal mi? İdeal kilo hesabı

Günümüzde en geçerli olan ölçüm beden kitle indeksidir (BKİ). BKİ; vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. BKİ değerinizi hesaplayarak ideal ağırlığınızı bulabilirsiniz.


Boy: cm

Kilo: kgBeden kitle endeksi:
Erkek Kadın Risk
20.7′den az 19.1′den az Normalden zayıf.
20.7 - 26.4 19.1 - 25.8 Normal. Risk yok.
26.5 - 27.8 25.9 - 27.3 Şişmanlık sınırı. Biraz riskli.
27.9 - 31.1 27.4 - 32.2 Şişman. Orta derecede riskli.
31.2 - 45.4 32.3 - 44.8 Ciddi şişmanlık. Yüksek riskli.
45.4 üstü 44.8 üstü Maksimum risk. Öldürücü şişmanlık.