Günlük kalori ihtiyacı hesaplama, Günde kaç kalori alınmalı?

Günlükk kalori ihtiyacı hesaplama

Günlük ne kadar kalori alınmalıdır?

Metabolizma, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için bir günde ihtiyacı olan minimum enerji miktarıdır. Dinlenme anında vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülür ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yemek yeme, uyuma, temizlenme ve benzeri faaliyetler sırasında vücudumuz devamlı kalori yakar.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama

Erkek  Kadın 
Boyunuz : cm
Kilonuz : kg
Yaşınız : yıl
Yaşam tarzınız :

      

Günlük Kalori Miktarı İhtiyacı: Kcal/Gün

Metabolizma hızının kilo alıp vermede önemli etkisi var. Bazal metabolizma hızınız ne kadar düşükse, kilolu olma ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Eğer hızlıysa şanslısınızdır, vücudunuz enerji sağlamak için daha hızlı kalori yakıyor demektir. Eğer yavaşsa çok fazla kalori almamalısınız, ihtiyacınızdan fazlası yağ olarak depolanacaktır. Kiloluysanız ilk işiniz metabolizmanızı hızlandırmak olmalı. Bunu yapmak için de kas dokusunu artırmanız gerekli. Kas dokunuz ne kadar fazlaysa metabolizmanız da o kadar hızlanır, ince kalma şansınız artar.

Bu nedenle düzenli egzersizle metabolizmayı hızlandırmak ve vücut fonksiyonlarının daha mükemmel olmasını sağlamak sağlıklı yaşam için bir koşuldur.

Yavaş metabolizmalı kişiler daha kolay kilo alır. Metabolizmayı hızlandırmak için düzenli olarak egzersiz yapmak ve kas dokusunu artırmak şart.

Kilo vermek için temel şart, harcanan kalori miktarının alınan kalori miktarından fazla olmasıdır.

Yukarıda, günlük alınması gereken kalori miktarı hesabı yaptıktan sonra kalori cetveli sayfasından hangi besinde ne kadar kalori var öğrenebilirsiniz.